22 września, 2024
Po raz trzeci z rzędu! Kamil Semeniuk wywalczył z Perugią pierwsze trofeum w nowym sezonie thumbnail

Sir Susa Vim Perugia wygrała z Itas Trentino 3:2 w meczu o Superpuchar Włoch siatkarzy rozegranym we Florencji. W zwycięskiej drużynie zagrał przyjmujący reprezentacji Polski Kamil Semeniuk. Perugia wywalczyła to trofeum po raz trzeci z rzędu i szósty w historii.”, — informuje: www.polsatsport.pl

W pierwszym secie, po wyrównanym początku, przewagę uzyskali siatkarze Itas Trentino. Perugia przegrywała 11:14, gdy poszła punktowa seria przy zagrywkach Kamila Semeniuka. Polski przyjmujący posłał dwa asy, a seria jego drużyny skończyła się przy stanie 19:14. To był rozstrzygający fragment seta. Perugia utrzymała przewagę, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Wassim Ben Tara (25:18).

Siatkarze z Trydetu zrewanżowali się rywalom w drugiej partii. Tym razem to oni lepiej prezentowali się w polu zagrywki – asami popisali się Gabriel Garcia Fernandez (6:9) i Alessandro Michieletto (7:11). Do tego doszła skuteczna gra w ataku i Trentino zbudowało solidną zaliczkę (9:15). Perugia próbowała gonić wynik, ale ekipa Itas Trentino spokojnie utrzymała przewagę, kończąc seta blokiem (19:25).

W kolejnym secie drużyna Trentino przeważała od początku (5:8), powiększając punktową różnicę w środkowej części (9:15). Siatkarze Perugii nie byli w stanie nawiązać walki i ta część meczu miała bardzo jednostronny przebieg. Trentino wygrało zdecydowanie, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Michieletto (15:25).

Siatkarze Perugii wrócili do gry w czwartym secie. Grali skutecznie w ofensywie i w środkowej części seta odjechali przeciwnikom (15:10). Ekipa z Trydentu wyraźnie obniżyła loty, popełniała więcej błędów, ułatwiając zadanie ekipie trenera Angelo Lorenzettiego. Zepsuta zagrywka zakończyła tę część meczu (25:17).

Triumfatora Superpucharu Włoch miał więc wyłonić tie-break. Perugia rozpoczęła go od mocnego uderzenia (4:0) i przewagę wypracowaną w pierwszych akcjach utrzymywała w dalszej części. Przy zmianie stron, po błędzie rywali w ataku, miała cztery oczka zaliczki (8:4). Później asa dołożył Yuki Ishikawa (9:5), skutecznie atakował Semeniuk, a kropkę nad „i” postawił Ishikawa, który ustalił wynik decydującej partii na 15:9.

Najwięcej punktów: Yuki Ishikawa (20), Kamil Semeniuk (15), Wassim Ben Tara (14) – Perugia; Gabriel Garcia (24), Flavio Gualberto (12), Alessandro Michieletto (11) – Itas Trentino.

Del Monte Supercoppa Italia Superlega 2024 został rozegrany w dniach 21–22 września w Palazzo Wanny we Florencji. W turnieju wzięły udział cztery drużyny. W pierwszym półfinale Sir Susa Vim Perugia pokonała Gas Sales Bluenergy Piacenza 3:1. W drugim siatkarze Itas Trentino ograli Vero Volley Monza 3:0.

Perugia zdobyła Superpuchar Włoch po raz szósty w historii (2017, 2019, 2020, 2022, 2023, 2024) i po raz trzeci z rzędu. W dwóch poprzednich finałach wygrywała z Cucine Lube Civitanova. To trzecie takie trofeum w kolekcji Kamila Semeniuka, który gra w tym klubie od 2022 roku.

Sir Susa Vim Perugia – Itas Trentino 3:2 (25:18, 19:25, 15:25, 25:17, 15:9)

Perugia: Agustin Loser, Wassim Ben Tara, Kamil Semeniuk, Roberto Russo, Simone Giannelli, Yuki Ishikawa – Massimo Colaci (libero) oraz Jesus Herrera Jaime, Nicola Cianciotta. Trener: Angelo Lorenzetti.
Trentino: Gabriel Garcia Fernandez, Alessandro Michieletto, Jan Kozamernik, Riccardo Sbertoli, Daniele Lavia, Flavio Gualberto – Gabriele Laurenzano (libero) oraz Giulio Magalini, Alessandro Bristot, Alessandro Acquarone. Trener: Fabio Soli.