24 października, 2024
Wielka burza po decyzji sędziego. "Kompromitacja". Historyczna seria przerwana thumbnail

Wielka burza po decyzji sędziego. „Kompromitacja”. Historyczna seria przerwana

Wielkie emocje przyniósł nam zaległy hit 2. Ligi pomiędzy Wieczystą Kraków a Polonią Bytom. Gospodarze mieli przed starciem serię pięciu zwycięstw z rzędu, a lider z Bytomia aż… dwunastu. Goście już do przerwy obejrzeli dwie czerwone kartki, z czego druga z nich została uznana przez ekspertów za absolutny skandal. Ostatecznie osłabiona Polonia nie mogła zatrzymać ataków Wieczystej, która wygrała 3:1.”, — informuje: www.sport.pl

Wielkie emocje przynis nam zalegy hit 2. Ligi pomidzy Wieczyst Krakw a Poloni Bytom. Gospodarze mieli przed starciem seri piciu zwycistw z rzdu, a lider z Bytomia a… dwunastu. Gocie ju do przerwy obejrzeli dwie czerwone kartki, z czego druga z nich zostaa uznana przez ekspertw za absolutny skandal. Ostatecznie osabiona Polonia nie moga zatrzyma atakw Wieczystej, ktra wygraa 3:1.

Pierwotnie mecz Wieczystej Kraków z Polonią Bytom odbyć się miał w przerwie reprezentacyjnej, a konkretnie 12 października. Jednak do reprezentacji Polski do lat 19 powołany został podstawowy bramkarz bytomian Axel Holewiński. Ci nie chcieli grać tak trudnego meczu bez kluczowego zawodnika, więc poprosili o inny termin, na co władze ligi musiały przystać, jako że Polonii takie prawo po prostu przysługiwało w tej sytuacji.

Początek godny wielkiego hitu Na wielki hit trzeba było więc nieco poczekać, a takim mianem zdecydowanie można nazwać to spotkanie, jako że Wieczysta Kraków wygrała pięć spotkań z rzędu, a liderująca tabeli 2. Ligi Polonia aż dwanaście (!). Wiadomo było zatem, że czyjaś seria, albo i obie, dobiegnie końca.

Obydwa zespoły ostro wzięły się do pracy. Już w ósmej minucie na prowadzenie wyszła Polonia. W zamieszaniu w polu karnym piłka trafiła na szesnasty metr do Daniela Ściślaka, który wiele nie myślał i oddał mocny, skuteczny strzał. Wieczysta odpowiedziała w 24. minucie. Świetne podanie w polu karnym otrzymał wówczas Tomasz Swędrowski, który zachował zimną krew i nie dał szans Holewińskiemu. Świetny mecz, dynamiczny i z piłkarzami w rolach głównych. Aż w końcu do „zabawy” dołączył sędzia.

Sędzia rozpętał piekło. Czy tam na pewno była czerwona kartka? W siedem minut Polonia Bytom straciła dwóch zawodników. Była 30. minuta gdy pogubił się Szymon Michalski i sfaulował Lisandro Semedo, który gdyby nie to, wyszedłby sam na sam z bramkarzem. O ile ta czerwona kartka jeszcze się należała, tak w przypadku drugiej można było mieć wiele wątpliwości. W 37. minucie Chumę sfaulował Adrian Piekarski. Podobne przewinienie jak wcześniej, ale Hiszpan miał do bramki znacznie dalej niż wcześniej Semedo i wydawało się, że obrona rywali może go spokojnie dogonić. Sędzia Szymon Łężny widział to jednak inaczej, więc Piekarskiego również ukarał „czerwienią”.

Pikarze Polonii nie mogli w to uwierzyć, ale w 2. Lidze nie ma systemu VAR, więc decyzji arbitra nie dało się zmienić. Cała sytuacja wywołała spore oburzenie ekspertów, którzy nie zostawili na Łężnym suchej nitki. „Czerwona kartka za faul w TAKIM MIEJSCU boiska, gdzie jeszcze równolegle jest zawodnik do asekuracji. Kompromitacja sędziego meczu w Krakowie’ – napisał na portalu X Filip Macuda ze Sport.pl. „Czerwona kartka za taki faul? Futbolowe jaja” – ocenił Bartosz Wieczorek z TVP Sport. „Pierwsza oczywista. Ale tutaj… Linia środkowa, obok dwóch obrońców w linii. Beznadziejna decyzja” – dodał Marcin Borzęcki z Viaplay.

Wieczysta nie miała litości dla osłabionego rywala Potężnie osłabiona Polonia w drugiej połowie została zdominowana przez Wieczystą. Kilka pierwszych szans krakowianie zmarnowali, np. Manuel Torres trafił w boczną siatkę. Jednak gdy w 59. minucie zza pola karnego uderzył Patryk Łysiak, to Axel Holewiński nie mógł nic zrobić. Podobnie zresztą jak cztery minuty później. Dośrodkowanie od Semedo na gola z najbliższej odległości zamienił Goku Roman. Dwie bramki przewagi, dwóch zawodników przewagi. Wszystko pędziło wręcz w kierunku triumfu Wieczystej.

Wieczysta nadal atakowała, zwłaszcza Goku polował na dublet. Ale na drodze stawał albo Axel Holewiński, albo poprzeczka, jak po strzale Łysiaka. Więcej goli nie ujrzeliśmy, a gospodarze ostatecznie wygrali 3:1. Szósta z rzędu wygrana Wieczystej daje jej awans na ligowe podium z dorobkiem 34 pkt. Tracą już tylko dwa „oczka” do prowadzącej Polonii Bytom. W sobotę 26 października o 15:15 krakowianie zagrają w Sosnowcu z Zagłębiem. Bytomianie dzień później o 19:35 zagrają w Chojnicach z Chojniczanką.

Wieczysta Kraków – Polonia Bytom 3:1 Gole: Swędrowski 24′, Łysiak 59′, Goku 63′ – Ściślak 8′

Czerwone kartki: Michalski 30′, Piekarski 37′ (Polonia)